Oldal: 10 / 16 ElsőElső ... 89101112 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 91 - 100 (152) összesen

Téma: A negyedik ipari forradalom

  1. #91
    Bölcs
    Csatlakozott
    08-10-05
    Hozzászólás
    1.162
    Begyűjtött 147 köszönetet
    118 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    Idézet Freedom eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Volt már ilyen, embereknél ez nem működik.
    Akkor újra az a kérdés, mint fent. Ha úgy alakul, hogy a robotok idővel elterjednek, és elviszik a munkákat, akkor mit csinálsz azokkal az emberekkel, akiknek nem fog jutni munka?



  2. #92
    Bölcs
    Csatlakozott
    08-10-05
    Hozzászólás
    1.162
    Begyűjtött 147 köszönetet
    118 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    Idézet scs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Annak idején a korábbi ipari forradalmaknál is azon aggódott mindenki, hogy a gépek elveszik az emberek munkáját (lásd géprombolás).
    Ezt már sokszor leírták a témával kapcsolatban, hogy régen az alacsony képzettségű mezőgazdasági munkások a gépesítés után át tudtak menni a városokba alacsony képzettségű gyári munkákra. Viszont most, ha valóban áttörnek a robotok, akkor úgy fogják elvinni az alacsony képzettségű munkákat, hogy nem lesz helyette hasonlóan alacsony képzettségű munka, ahova át tudnának menni ezek a munkások.

    A magasan képzett mérnöki és egyéb munkákból pedig nem lesz annyi, amennyi utcaseprő, taxisofőr, stb. állás megszűnik.

    Ezért lesz más a helyzet, mint a korábbi ipari forradalmaknál, ahol a gép csak a triviális mechanikus munkákat tudta kiváltani. Ha most a gép tud majd autót vezetni meg hasonlókat csinálni, akkor az alacsony képzettségű munkák helyett nem lesz más, amire váltani lehet.



  3. #93
    Bölcs Vittore1982 logója
    Csatlakozott
    10-06-07
    Hozzászólás
    2.873
    Begyűjtött 1.411 köszönetet
    960 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    Vicces ez az alapjövedelem. Miért nem dobjuk össze a legszegényebbeknek már most is? Átlagos emberek mondjuk 30.000-et dobnának a közösbe, gazdagabbak 100.000-et, a milliárdosok meg 25.000.000-t minden hónapban. Megéreznénk, de cserébe nem lenne szegénység.

    Ha most nem működik, miért működne a jövőben? Valaki írta korábban, hogy a tömegek majd lázadnak, így a gazdagok adnak. Tudtok most olyan államot, ahol kivételezettek kapják a pénzt, s a szegények lázadnak? Én tudok párat, s a megoldás, a katonaság és a rendőrség belelő a tömegbe. Az osztrákok szerencsések, mert alanyi jogon megkapják a jó osztrák egészségügyet, mi csak ámulunk. Ezzel szemben a magyarok szerencsések, mert jut nekik valamilyen szintű modern ellátás, amin egy etióp csak ámul.

    Én simán el tudom képzelni, hogy a gazdag EU bővítése egyszer véget ér, s hatalmas falakkal veszik körbe az államalakulatot. Aki közelít a falhoz, azt lelövik. Gyerekre nem lőnének a katonák? Akkor majd lesz automata rendszer, ami minden mozgó célpontot lelő. Biztos vagyok benne, hogy jogilag teljesen megfelelő lesz, mert kismillió nyelvre ki lesz táblázva a zónában a tűzparancs, ha valaki éhes, akkor az az ő baja lesz. Minden nap gyerekek ezreit, tízezreit erőszakolják meg, lövik le. Pár dolláros gyógyszerek hiányába halnak bele gyerekek, de amíg ez nincs a Facebookon, addig mindenki nyugodtan alszik.

    Ne legyen tévedés, a világ mindig is egy szemét és erőszakos hely volt. A nagy része még most is az, nagyon szerencsések vagyunk, hogy nem Szíriába, Kongóba vagy Etiópiába születtünk. Biztosak lehettek benne, hogy ha az emberek lázadnak, akkor leverik őket katonákkal és rendőrökkel. Olyan nincs, hogy 10 millió magyar lázad. Lázadhat 10000, de ahhoz elég 1000 rendőr. Az emberiség egyszerűen nem olyan, hogy érdekli a többség, csupán az önfenntartás vezérli. Ez evolúciós előny, amely nélkül nem lenne emberiség. Ha az ősembereknél a csorda megállt volna a leggyengébbeket felsegíteni, akkor mindenki megfagyott volna. Így a leggyengébbek megfagytak, megették őket a farkasok, az emberiség meg erősebb lett.

    Ezt lehet nem szeretni, ettől még ilyen az emberiség. Amúgy meg az emberek önpusztítók, ha van pénzük, nagy részük nem utazgat majd belőle, hanem minden este leissza magát. Nem is lenne gyorsabb mód a népesség kinyírására, mint az ingyen sör.



  4. #94
    Bölcs
    Csatlakozott
    08-10-05
    Hozzászólás
    1.162
    Begyűjtött 147 köszönetet
    118 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    Idézet scs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    őrá sem lesz szükség, ha így nézzük. Közben meg mégis lesz. Létrejönnek új tevékenységek, munkakörök, ahol az ember hasznos lehet a társadalom számára.
    Természetesen lesznek új munkakörök, de mivel ezek magasabban képzett, magasabb absztrakciós szintű munkák lesznek, ezért mennyiségileg kevesebb kell majd belőlük, mint takarítóból meg kubikosból.

    Ez olyan, mint egy piramis, ami alul a legszélesebb, ahol a legegyszerűbb munkák vannak, és felfelé keskenyedik, ahogy nő a szükséges képzettség, és a piramis alsó, legnagyobb része fog eltűnni, ha az egyszerű munkákat elviszik a robotok



  5. #95
    Rubyist Geri logója
    Csatlakozott
    07-12-15
    Hely
    \x90
    Hozzászólás
    5.749
    Begyűjtött 1.432 köszönetet
    895 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    Idézet Vittore1982 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Ez evolúciós előny, amely nélkül nem lenne emberiség. Ha az ősembereknél a csorda megállt volna a leggyengébbeket felsegíteni, akkor mindenki megfagyott volna. Így a leggyengébbek megfagytak, megették őket a farkasok, az emberiség meg erősebb lett.
    Ezt rosszul tudod. Leletek bizonyitjak hogy az osember is gondoskodott a serult hordatagokrol.



  6. #96
    Bölcs earnnet logója
    Csatlakozott
    12-08-15
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    1.820
    Begyűjtött 812 köszönetet
    576 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    De hát én nőgyűlölő vagyok, szóval tőlem csak ez telik ötletként. /
    Off: volt annak idején a feminizmus-antifeminizmus topik. Sajnálom hogy elveszett, jó viták alakultak ki.



  7. #97
    ɯopǝǝɹɟ Freedom logója
    Csatlakozott
    09-11-02
    Hozzászólás
    5.974
    Begyűjtött 2.174 köszönetet
    1.396 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    Idézet scs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Igen, sajnos egyre kevésbé az objektív vita, sokkal inkább a lejárató nyelvezet lett benne a jellemző.
    Ezt vettem észre én is



  8. #98
    Bölcs
    Csatlakozott
    07-04-28
    Hozzászólás
    1.115
    Begyűjtött 241 köszönetet
    176 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    Idézet scs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Annak idején a korábbi ipari forradalmaknál is azon aggódott mindenki, hogy a gépek elveszik az emberek munkáját (lásd géprombolás).
    Valahogy ennek ellenére mégis van mindenkinek munkája. Sőt, rengeteget dolgozunk. Mert pont az emberi nem "telhetetlensége" miatt kell majd még több mérnök, robotkarbantartó és hasonló. Más jellegű munkák fognak megjelenni a mostani helyett. De hiába termelnek a robotok egyre többet és többet, az soha nem lesz elég. Ergo mindig lesz igény egyre többre és többre. Ergo lesz munka is.

    Ami plusz megoldást jelenthet:

    1. Rövidített munkaidők bevezetése (heti 40 helyett 30, vagy később akár 10-20 óra).
    Valljuk be, ha már a gépek dolgoznak helyettünk, akkor miért lenne baj, ha nem 40-60 órát gürizne valaki egy gyárban, hanem csak 20-at? Nem jobb lenne a családdal, barátokkal, hobbival tölteni azt az időt? Ha már vannak azok a nyomorult robotok, használjuk ki. Ahogy kihasználjuk ma is a korábbi gépesítés előnyeit is.

    2. A másik pedig (és most nőgyűlölő leszek) nők munkaerőpiacról való visszaszorítása lenne.
    Természetesen nem úgy, hogy tiltsuk meg nekik és irány a konyha. Hanem hogy racionalizáljuk a munkaerő-szektort, a fizetéseket, stb., illetve szüntessük meg a nőkkel szembeni pozitív diszkriminációt.
    Példa: a bürokrácia drasztikus csökkentése (hiszen amúgy sincs rá szükség). Itt döntő részt nők dolgoznak, olyan munkát, amit egy jobb képességű általános iskolás is röhögve megcsinál, mégis olyan fizut kapnak érte, amit egy gyári melós vagy egy tűzoltó kap (akinek a munkáját már nem csinálja meg a gyerek, de még a nő sem). Pár kivételtől eltekintve amely munkák könnyűek (amit egy gyerek képes megcsinálni), azt jellemzően nők végzik, és jellemzően felülfizetettek a többihez képest. Egyrészt ezzel sajnos a komolyabb munkák hozzájuk képest alulfizetettek lesznek (lettek). Másrészt pedig ha a bürokrácia lecsökken, azzal ezen réteg kikerül az állami eltartás keretei közül, így vagy kénytelen lesz a versenyszektorban dolgozni, vagy hazamegy háztartásbelinek. Ha egyúttal a nők felé azonos követelményeket támasztanánk a munkahelyeken (megj.: az általános hisztivel szemben a nőkkel szemben igen komoly a pozitív diszkrimináció), mint a férfiak felé, akkor a nők kb. 80%-a nem menne dolgozni, hiszen otthon maradni könnyebb lenne, mint a férfiakkal felvenni a versenyt. Ezzel egyrészt máris részben megoldanánk a robotok jelentette gondot. Másrészt elérnénk, hogy a gyerekekkel ne frusztrált, bürokráciában dolgoztatott anya, hanem egy nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb nő foglalkozzon.
    Ráadásul ezzel a család bevétele sem lenne kevesebb, hiszen a bürokrácia csökkentése egyúttal (ideális esetben) adócsökkentéssel is jár. Így a termelő apánál megmaradna az a pénz, amit a látszattermelő anya kap most meg az állami és céges bürokráciában. Tehát az életszínvonala a családnak nem lenne rosszabb (pénzügyileg), de mégsem kellene a nőknek napi 8 óra látszatmeót végezni az Excel tábla mögött ülve. Külön előnye lenne, hogy kevesebb lenne a válás is, hiszen manapság jórészt azért válik annyi nő, mert nincs vesztenivalója. A férfiaknak drasztikusan csökkent az "értéke", mert látszatra a nők többsége is eltartja önmagát. Holott ez csak látszat - 70-80%-uk a férfiak adójából van eltartva az állami és egyéb eltartó rendszereken keresztül.
    És ezzel elérhetnénk egy valódibb nemek közötti egyenlőséget is:
    - Amelyik nő dolgozni akar, az a férfiakkal azonos megítélésben vehet részt benne (pozitív megkülönböztetés nélkül).
    - A többség viszont (ahogy az a régi időkben is volt) jó eséllyel otthon maradna, ami a gyerek számára óriási előnyökkel járna.
    /És valljuk be, szerintem fontosabb a jövő generáció egészséges fejlődése, mintsem holmi harmadik Iphone megvétele, vagy némi plázázás.
    De hát én nőgyűlölő vagyok, szóval tőlem csak ez telik ötletként. /

    Szóval ezek megoldhatnák azt az esetleges problémát, ami a robotok jelentette munkahely-megszűnésekkel járna.
    De mint írtam is, akkora probléma nem lenne ezzel, mint amekkorát gondolnak sokan. okozna ideiglenes gondot, de nem akkorát, mint feltételezik sokan. Régen is megoldották azt, mikor a sok cséplő ember melóját a cséplőgép vette át. Eleinte ugyan sima elbocsátásokkal, ami a dolgozókból erőszakot váltott ki. De ma már tudjuk, hogy nem az a megoldás. Egyszerűbb simán csökkenteni a munkaidőket, hogy mindenkinek jusson, és több időt tölteni egymással, közben meg rábízni a meló nagyját a robotokra.



    Igen, valójában a szocializmus/kommunizmus egy dologgal nem számolt: az emberi természettel, illetőleg a természet rendjével. Minden mást jól figyelembe vett.
    A korrupció visszaszorítására a kapitalista berendezkedés ideális, hiszen ha nincsenek állami szociális juttatások, akkor arra adót sem kell kivetni, így lopni sem lesz miből. Persze amíg van állam, addig az mindig korrupt lesz, de mindig függ a befizetés mértékétől is, hogy mennyire. Amíg szocialista rendszer alapján óriási adófizetések vannak, addig a korrupció is magas mértékű lesz.
    És abban is egyetértünk, hogy a mai demokrácia nem alkalmas a társadalom működtetésére. Idővel be fog bukni, mert mindig lesz, aki a proli tömegeket meg tudja venni a 19. havi nyugdíjjal, ingyen sörrel és feltétel nélküli alapjövedelemmel. Erre megoldás lehet, hogy a szavazati jogot a befizetett adó mértékéhez szabjuk. Tehát minél több adót fizet be valaki, annál többet ér a szavazata (több pontot kap, vagy valami hasonló). Tehát nem a hagyományos cenzus, ahol a vagyon mértékét nézzük, hanem egy olyan, ahol a befizetett jövedelemadó mértékét nézzük. (A jövedelemadó és az osztalékadó az, ami a legjobban méri, hogy ki mennyit is ad a társadalom számára.)
    Ez megoldás lehet arra, hogy ne a populista szlogenek terjedjenek el a politikában, hanem a politikusok valóban azt a réteget képviseljék elsősorban, amelyik réteg hozzátesz a társadalomhoz.
    Mondjuk ezt a fejtegetést levezetve egy értelmes matematikai példán keresztül szívesen megnézném, de tartok tőle nem lesz ilyen. Különösen a nők a munkaerőpiaci helyzetével kapcsolatos érvelés eléggé sajátos. Egy kis gazdasági szakirodalom olvasgatása után gyorsan rá lehet jönni, hogy a nők munkaerőpiacra történő bevonása milyen gazdasági hatással járt egy adott ország fejlődésére (de azért elárulom: pozitív). Megemlítem vannak olyan nők, akik tudnak programozni, de egyébként minek is excel???? A legjobban ez tetszik: "a mai demokrácia nem alkalmas a társadalom működtetésére.". Erre szívesen látnék egy konkrét példát. Már bocs, de a társadalom működtet demokráciát, persze csak a jobb helyeken.

    Az alapjövedelem szerintem értelmetlen, mert kb. el is értékteleníti a fizetőeszközt annyival, amennyit szétosztanak.



  9. #99
    Bölcs
    Csatlakozott
    08-10-05
    Hozzászólás
    1.162
    Begyűjtött 147 köszönetet
    118 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    Idézet scs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    a mai demokráciában az eltartottnak ugyanolyan szavazati joga van, mint az eltartójának. Ergo azt, hogy mennyit fizessünk be és hogy kinek adjuk, azt az mondja meg nagyobb eséllyel, aki kapja, és nem az, aki megtermeli.
    Erre lehet mondani, hogy az eltartottnak az az érdeke, hogy növelje az ellátmányát. Ha viszont nem lenne szavazati joguk, akkor meg az eltartóknak lenne az az érdeke, hogy csökkentsék azt, amit tőlük levonnak, lehetőleg nulla közeli értékre.

    Szóval a másik irány sem lenne optimális, mert akkor az lenne, hogy a vagyonosok egyre híznának, nem adnának semmit a vagyonukból, vagy csak annyit, amennyit kedvük tartja, és tömegek éheznének.

    Ahogy éheztek is a szociális ellátórendszerek létrehozása előtt. Akkor is sok vagyonos ember volt, az ő kezükben volt teljesen a politika irányítása, és természetesen nem is nagyon adtak jószívűségből a pénzükből. Azokat, akik őket ellátták, nekik termeltek, megfizették, a többi meg éhen is dögölhetett tőlük, nem foglalkoztak velük.

    Ezt a világot akarjuk megint?



  10. #100
    ɯopǝǝɹɟ Freedom logója
    Csatlakozott
    09-11-02
    Hozzászólás
    5.974
    Begyűjtött 2.174 köszönetet
    1.396 hozzászólásával

    Alapbeállítás re: A negyedik ipari forradalom

    Idézet earnnet eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Off: volt annak idején a feminizmus-antifeminizmus topik. Sajnálom hogy elveszett, jó viták alakultak ki.
    Hisztitopic volt, semmi más. Nem kár érte



Oldal: 10 / 16 ElsőElső ... 89101112 ... UtolsóUtolsó

Könyvjelzők

Hozzászólás szabályai

  • Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •